ساس
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :
درست متوجه شدید، کاری بکنید تا مشتریانتان نزد شما شکایت کنند، چون در غیر این صورت از هرفرصتی مصرف می کنند شکایتشان را به گوش افراد دیگر می رسانند، به گوشبقیه مشتریان بالقوه شما به گوش رقبای شما.


طراحی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی,راه اندازی فروشگاه اینترنتی,فروشگاه ساز

بیایید وضعیت کسب و کار خود را صادقانه و به صورت واقعی نقد بکنید . در سال قدیم چند مشتری ناراضی داشتید؟ چنانچه جوابتان این است که” من اصلا مشتری ناراضی ندارم” می بایست بگویم که جای کار می لنگد! با توجه به اینکه در فرایند فروش ما با ادراک آدم ها سر کار داریم پس محال است که بتوانیم به صورت صد در صد رضایت تمام مشتریان را فراهم آوریم. پس زمان ی می گوییم که هیچ مشتری شاکی نداریم در واقع به این معناست که ما شرایطی را مهیا نکرده ایم تا مشتری شکایتش را ابراز نماید .

بزرگترین محبوبت ترین شرکـت های جهان با تمام سازوکارهایی که جهت جلب رضایت مشتریان خود در نظر می گیرند، مشتری شاکی ناراضی دارند.پس کمی آسان لوحانه است که فکر کنیم ما از این مقوله مستثناء هستیم و تمام مشتریان از ما راضی خشنود هستند .

حال چنانچه جزو آن دسته از افرادی هستید که ولوم مشتری شاکی به گوششان آشناست، نکته مهمتر این است که با این مساله چگونه برخورد می بکنید ؟

بسیاری از مدیران و فروشندگان تحمل شنیدن ولوم مشتری ناراضی را ندارند و گوئی آنچه ارزش بیشتری دارد حفظ غرور کاذبشان است.ولی واقعیت این است که شکایت مشتری یکی از ارزشمند ترین و کم نرخ ترین راهها برای پیدا کردن عیوب سازمان درک خواسته های مشتریان حرکت به سوی تعالی سازمانی است.

نکته جالب این است که برخی وقتها این موارد را در شرایط دریافت شکایت مشتری به مدیر گوشزد می کنم پاسخی که داده می شود این است:”بله وفائی ، درست می فرمایید ، اما او که مشتری نیست!” و یا ” آقـای وفائی ، درست است ولی حرفی که این مشتری می زند از اساس غلط است” چیزهایی شبیه به این. با شنیدن چنین جواب هایی از سوی یک مدیر به این نتیجه می رسم که اساسا وی یا خوب بگویم بسیاری از افرادی که با مشتری سر و کار دارند تعریف صحیحی از شکایت مشتری ندارند.پس برای جا افتادن مساله بیایید به تعریف موسسه استانداردهای انگلیس نبرخی بیندازیم.

طبق این تعریف شکایت یعنی “هر گونه ابراز و اظهار نارضایتی از طرف مشتری چه موجه چه غیر موجه” بله درست است ، حتی ابراز نارضایتی که ظاهر موجهی ندارد شکایت محسوب می شود.خیلی وقتها مشتری اطلاعات کافی از کسب و کار ما ندارد،پس این اقطعا ل وجود دارد که سوءتفاهم هایی سبب نارضایتی مشتری شده باشد که با دانستن آن و تلاش جهت شفاف سازی می توان از ظهور موارد مشابه پیشگیری کرد.

بر طبق یکی از تحقیقات انجام شده به ازای هر مشتری که شکایتش را ابراز می نماید ۲۶ مشتری ناراضی دیگر نیز وجود دارد که به هر دلیل ی لب به شکایت نگشوده اند.

با تذکر به اینکه هر مشتری ناراضی طبق تحقیقات موسسه TARP حس بد اش را به بیش از ۱۰ مشتری دیگر منتقل می نماید و آنها را به گونه ای از خرید منصرف می نماید ( که اما به نظر بنده این عدد در ایران ممکن است به بیش از ۳۰ نفر هم برسد) به این نتیجه می رسیم که فراهم کردن شرایطی که مشتری بتواند به راحتی شکایتش را ابراز نماید دست کم مانع از انتشار پیام های بد در مورد سازمان شما در جامعه می گردد.شما با مدیریت وکنترل شکایات مشتریان جلب رضایت آنان جلوی پخش ویروسی تبلیغات بد بر علیه خود را خواهید گرفت.

مشتری بالقوه ای که مطلبی بد در مورد شما شنیده باشد به آسانی تحت تاثیر تبلیغات رسانه ای شما قرار نخواهد گرفت.

فرض بکنید به مناسبتی ویژه قصد دارید چند نفر از اقوام خود را به ناهار دعوت بکنید در خصوص گزینش رستوران در حال تصمیم گیری هستید، از طرفی تبلیغ رستورانی التاسیس به گوشتان رسیده است.تصور بکنید زمانی که این مساله را با دوست ها بیان می بکنید ناگهان یکی از آنها با ناراحتی زیاد تجربه تلخی که از کیفیت غذا و یا سرویس دهی نامناسب آنجا داشته را برای شما بازگو می نماید .آیا بعد از شنیدن این مورد ، باز هم می توانید با خیال آسوده آن رستوران را جهت مراسم مهم خود انتخاب بکنید ؟حتی اگر همان روز در تلویزیون تبلیغش را دیده باشید یا بیلبوردهای بزرگی در تصرفش باشد!؟بدیهی است شنیدن چنین داستانهایی ما را جهت گزینش مردد می سازد.

با توجه به این که دلهره و ترس از ضرر کردن علت بسیار زیاد مهمی در فرایند تصمیم گیری مشتری است پس یک تبلیغ بد ،آن از نوع دهان به دهان، جهت کسب کار شما خیلی خطرناک است .به جهت در جهان ی امروز که از طریق اینترنت، اخبار سریع منتقل می شوند.زیرا تخم بی اعتمادی از همان ابتدا در ذهن مشتری کاشته می شود.

جذاب اینجاست که در صد بالایی از مشتریان ناراضی شما(گاهی تا ۹۵درصد) بدون اینکه شکایت را به گوش شما برسانند ارتباطشان را با شما قطع کرده و به سوی رقبا می روند شک نکنید که این مشتریان شاکی خاموش، تجربه ناموفق شان از رابطه با مجموعه شما را با افراد دیگر در بین خواهند گذاشت این اصلا به سود شما نیست و نرخ گزافی را جهت جبران به شما تحمیل خواهد کرد.

آن دسته از مشتریان که شکایتشان را ابراز می کنند در واقع حامل این پیام هستند که : ” من می خواهم به خرید از شما ادامه دهم به شرط اینکه اشکالات خود را مرتفع سازید”

مشتری شاکی به شکل کم نرخ ای شما را با ایرادها و نقاط ضعف سازمانتان آشنا کرده و بعضی اوقات راهکاری را به رایگان در اختیار شما قرار می دهد. پس حقش است از آنان به خاطر این کمک تشکر کرده نهایت تلاش مان را صرف راضی کردن آنها نماییم.

نکته جذاب این است که آن دسته از مشتریان شاکی که بوسیله شما رضایتشان به خوب ی جلب شده باشد به میزان بیشتری نسبت به مشتریانی که از ابتدا راضی بوده اند به شما وفا دار خواهند شد.اما نبایستی به این امید ،مشتریان را از ناراضی سازید! یآدم ان باشد بخش عمده ای از آنان شکایتشان را بیان نمی کنند شما اصلا فرصت جلب رضایتشان را نخواهید داشت. در نتیجه بهترین کار این است که از ابتدا در همان نوبت اول بهترین ارائه خدمت و یا محصول را داشته باشید و کار را به شکل مطلوب انجام دهید ولی به هر حال همواره اقطعا ل خطا وجود دارد پس امکان اعلام نارضایتی را جهت مشتری سهل آسان کنید همواره نگران مشتریانی باشید که هیچ وقت صدایشان در نمی آید!

اما چندین جهت عدم شکایت وجود دارد.یکی اینکه در اکثر مواقع مشتری نمی داند که شکایتش را با چه کسی بیان نماید ، یا امید به برخورد مناسب یا پیگیری ندارد پیش فرضش این است که با دلایل غیر قابل قبول می خواهند مساله را توجیه کنند، برخی وقتها (به خصوص زمانی که با ادارات دولتی سر و کار دارد) با توجه به اینکه خدماتی را به صورت انحصاری دریافت می نماید چاره ای جز سکوت ندارد می دلهره و ترس د که در دفعات بعدی با مساله مواجه شود و یا شخص گفته شده بخواهد از او انتقام بگیرد! و گاهی نیز فکر می نماید هزینه انرژی ضروری برای پیگیری شکایت به نتیجه اش نمی ارزد.

طبق تحقیقات انجام شده اکثر شکایات در محل خرید کالا یا ارائه خدمت بیان می شود.حال با توجه به این مساله شما به عنوان یک مدیر در جریان شکایت های مشتریان قرار می گیرید؟ چه نگرشی را نسبت به این مساله در سازمانتان پیاده سازی کرده اید؟ چه وسائل هایی را جهت ثبت ارزیابی دقیق تر شکایات، مورد استفاده قرار می دهید؟آیا کارمندانتان به روشنی می دانند در برخورد با مشتری شاکی چه می بایست بکنند؟ بعد از دریافت شکایت ،روند صحیح معین ی برای پیگیری اصلاح وجود دارد؟ چند شکایت عمده ای که اکثرا ٌ با شما بیان می شود چیست و شما چه راههایی را جهت پیشگیری از شکایتهای مشابه به کار برده اید؟

در انتها تاکید می کنم که مدیریت شکایات یکی از مهمترین بخش های فرایند CRM (مدیریت رابطه با مشتری) بوده ارزش دادن به آن سبب بیشتر شدن رضایت مشتریان از سازمان شما و به تبع آن بیشتر شدن سودآوری ماندگاری کسب و کارتان خواهد شد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 24 بهمن 1394
سه شنبه 22 مرداد 1398 01:53 ب.ظ
magnificent publish, very informative. I wonder why
the other specialists of this sector don't understand this.
You should proceed your writing. I'm confident, you have a huge readers'
base already!
چهارشنبه 9 مرداد 1398 09:57 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I to find
It really helpful & it helped me out much. I am hoping to offer one thing again and aid others like
you aided me.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 05:09 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
point. You obviously know what youre talking about,
why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us
something informative to read?
جمعه 4 مرداد 1398 07:27 ب.ظ
Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look.
I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Excellent blog and fantastic style and design. pof natalielise
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:17 ق.ظ
When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify
me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails
with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?
Cheers!
سه شنبه 1 مرداد 1398 07:10 ب.ظ
Someone essentially assist to make significantly posts
I would state. This is the very first time I frequented your web page and
to this point? I surprised with the research
you made to create this particular submit extraordinary. Great process!
دوشنبه 31 تیر 1398 10:43 ق.ظ
I will immediately seize your rss as I can't in finding
your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
Do you've any? Please let me recognise so that I may just subscribe.

Thanks.
دوشنبه 24 تیر 1398 05:50 ب.ظ
That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.

Short but very precise information… Many thanks for sharing this one.

A must read post!
پنجشنبه 20 تیر 1398 08:26 ق.ظ
My brother suggested I might like this blog. He was once entirely
right. This submit actually made my day. You cann't
believe simply how so much time I had spent for this information! Thanks!
شنبه 8 تیر 1398 03:26 ق.ظ
What's up to every one, the contents present at this web site are truly remarkable for people experience,
well, keep up the nice work fellows.
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:13 ب.ظ
Touche. Great arguments. Keep up the good spirit.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:52 ق.ظ
Hello, this weekend is nice for me, as this occasion i am reading this fantastic
educational article here at my home.
سه شنبه 14 خرداد 1398 04:21 ب.ظ
I'm not sure where you're getting your info, however good topic.

I needs to spend a while studying more or working out more.
Thanks for wonderful info I was on the lookout for this info for
my mission.
پنجشنبه 9 خرداد 1398 09:18 ب.ظ
Terrific work! That is the kind of info that are
meant to be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post upper!
Come on over and consult with my website . Thanks =)
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 09:51 ق.ظ
hello!,I really like your writing very much!
share we be in contact extra approximately your post on AOL?
I need a specialist on this house to resolve my problem.

Maybe that is you! Looking ahead to look you.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 11:44 ب.ظ
Hey! This is kind of off topic but I need some advice
from an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things
out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm
not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?

Thank you
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 04:32 ق.ظ
I have learn a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.

I wonder how so much effort you set to make such a magnificent informative website.
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 06:38 ب.ظ
Your style is really unique compared to other people I've read stuff from.
I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 05:57 ق.ظ
Right here is the perfect site for anybody who wishes
to understand this topic. You understand so much its almost hard
to argue with you (not that I really would want to…HaHa).

You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for decades.
Great stuff, just great!
شنبه 24 فروردین 1398 03:59 ق.ظ
Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a
blog web site? The account helped me a acceptable deal.
I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:40 ق.ظ
Heya exceptional blog! Does running a blog similar to this
take a lot of work? I have virtually no expertise in coding
however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share.

I understand this is off topic however I just needed
to ask. Kudos!
دوشنبه 9 مرداد 1396 02:54 ب.ظ
Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites?
I have a blog based upon on the same information you
discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work.
If you're even remotely interested, feel free to send
me an e mail.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:53 ق.ظ
These are actually enormous ideas in on the topic of blogging.

You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 08:18 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd definitely donate
to this excellent blog! I guess for now i'll settle for
book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will share this blog
with my Facebook group. Chat soon!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 10:45 ق.ظ
I got this website from my buddy who shared with me on the
topic of this web page and now this time I am visiting this website and reading very informative posts at this place.
یکشنبه 13 فروردین 1396 12:48 ب.ظ
Hello, Neat post. There is an issue together with your site in web explorer, might test this?

IE nonetheless is the marketplace chief and a large component of folks will miss your excellent writing because of this problem.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 56آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic